Summer Slam Race Day

Summer Slam 2019

 
Cadet ROK:
1st Lincoln Tupe, 2nd Jacob Noble, 3rd Seth Comert
Vortex Mini ROK:
1st Ollie Workman, 2nd Jake Millan, 3rd Lewis Newton
Junior Club Sport:
1st Carl Brennan, 2nd Oscar Sage, 3rd Zach Withers
Junior Rotax:
1st Mitch Frazer, 2nd Casey Lett, 3rd Lewis Matich
Rotax Max Lights:
1st Brendon White, 2nd Nic Robertson
Rotax Max Heavy:
1st Terry Sage, 2nd Troy Langley, 3rd Danial Tupe
Clubsport 120 :
1st Shannon Noble, 2nd Martin Gleeson, 3rd Richard Macey

 

Summer Slam 2018

 
Cadet ROK:
1st Ashton Phipps, 2nd Alex Rose, 3rd Harry Scott
Cadet Racket:
1st Fletcher Norman, 2nd Jake Milan, 3rd Cody Noble
Vortex Mini ROK:
1st Mitchell Sparrow, 2nd Sebastian Manson, 3rd Tayler Payne
Club Sport 120:
1st Shannon Noble, 2nd Grant Withers, 3rd Martin Gleeson
Junior Rotax:
1st Braedan Snowdon, 2nd Mitchell Fraser, 3rd Leo Scott
Rotax Lights:
1st Thomas Hughes, 2nd George Sampson, 3rd Todd Hughes
Rotax Heavy:
1st Terry Sage, 2nd Daniel Tupe
Junior Club Sport:
1st Kelsey Hannan, 2nd Carl Brennan, 3rd Jack Davies

 

WRB Karting Summer Slam 2017

 
Cadet ROK:
1st Ashton Phipps, 2nd Mitchell Sparrow, 3rd Alex Rose
Cadet Racket:
1st Oscar Sage, 2nd Lewis Newton, 3rd Cody Noble
Vortex Mini ROK:
1st Hayden Bakkerus, 2nd Zach Blincoe, 3rd Stella Carter
Club Sport 120:
1st Richard Macey, 2nd Rob Norman, 3rd Cliff Walsh
Junior Rotax:
1st Ryan Crombie, 2nd Mitchell Frazer, 3rd Braedan Snowden
Rotax Lights:
1st Thomas Hughes, 2nd Brendon White, 3rd Heather Comer;
Open:
1st Ricky Lang
Junior Yamaha:
1st Chloe Senk
Junior Club Sport:
1st Kyle McBeth, 2nd James McArthur, 3rd Jack Scott

 

Summer Slam 2016

 
Cadet ROK:
1st Liam Sceats, 2nd Kaden Probst, 3rd Hayden Bokkerus
Vortex Mini ROK:
1st Ryan Crombie, 2nd Mitchell Frazer, 3rd Asten Addy
Rotax Max Lights:
1st Brendon White, 2nd Dylan Hallberg, 3rd Heather Comer
Rotax Max Heavy:
1st Terry Sage, 2nd Richard Macey, 3rd Stewart Saunders 
Formula Juniors:
1st Brock Gilchrist, 2nd Nathan Sudiono, 3rd Jordyn Wallace 
Clubsport 120:
1st Steven Carter, 2nd Shane Hannam, 3rd Mark Rose

 

 


Whangarei Roofing & Bricks Summer Slam 2015

 
Cadet Raket 85:
1st Liam Sceats, 2nd Callum Armstrong, 3rd Zeal Jones
Cadet ROK:
1st Asten Addy, 2nd Dylan Grant, 3rd Liam Sceats
Junior Restricted:
1st Leo Scott, 2nd Zack Hannam 
Vortex Mini ROK:
1st Ryan Crombie, 2nd Joshua Parkinson, 3rd Mitch Frazer
Formula Junior:
1st Dylan Smith, 2nd Ashton Grant, 3rd Connor Burson 
Rotax Max Light:
1st Brendon White, 2nd David Harvey, 3rd Kirk Henderson 
Rotax Max Heavy:
1st Richard Macey, 2nd Terry Sage
100cc Yamaha Light:
Class not run 
100cc Yamaha Heavy:
Class not run 
Clubsport 120:
1st Dean Oliver, 2nd Richard Macey, 3rd Steve Carter 

Whangarei Roofing & Bricks Summer Slam 2014

 
Karting Plus - Cadet Raket 85:
1st Billy Frazer, 2nd Mitchell Frazer, 3rd Ryan Crombie 
Superkart Drivers Club - Cadet ROK:
1st Joshua Parkinson, 2nd Dylan Grant, 3rd Noah Skipps 
Music Works - Junior Restricted:
1st Callum Hedge, 2nd Ashton Grant, 3rd Taylor Hurst 
Machinery Doc - Formula Junior:
1st Oscar Drumond, 2nd Finley McLaren, 3rd Dylan Smith 
Bindons Ltd - Vortex Mini ROK:
1st Ben Morrison 
Jeff Oliver Print - Rotax Max Light:
1st Jordan Krissansen, 2nd Matt Hansen, 3rd Brendon White 
Rotax max Heavy:
Class not run 
Whangarei Chainsaw & Mower Services - 100 cc Yamaha 
Light:

1st Scott Sample, 2nd David Clements, 3rd Heather Comer 
Thomson Wilson Solicitors - 100 cc Yamaha Heavy:
1st Adam Davis, 2nd Mike Browning 
Barrells 100% Mega Store - Clubsport 120:
1st Richard Macey, 2nd Dean Oliver, 3rd Graham Knight.

Whangarei Roofing & Bricks Summer Slam 2013

 
Unrated Cadet:
1st Ryan Bell, 2nd Jordyn Wallace, 3rd Conrad Knight
Cadet:
1st Ashton Grant,  2nd Ben Morrison, 3rd Adam Bell 
Junior Restricted:
1st Hayden Knight, 2nd Lucy Frazer 
Rotax Max Light:
1st Thomas McLean, 2nd Brendon White,  3rd Martin Gleeson 
Rotax max Heavy:
1st Ricky Lang, 2nd Brett Hickford, 3rd Derek Tunnicliffe 
Yamaha Light:
1st David Clements, 2nd Heather Comer 
Yamaha Heavy:
1st Mike Browning, 2nd Tyrone Hansford, 3rd Ivan Barclay
Clubsport 120:
1st Dean Oliver, 2nd Steve Carter, 3rd Jason Bell

Hansens Products (NZ) Ltd Summer Slam 2010

 
Un-rated Cadet:
1st Alyce McLean, 2nd Luke Clements
Cadet:
1st Taylor Harte, 2nd Dylan Smith, 3rd Mathew Payne 
Junior Restricted:
1st Thomas McLean, 2nd Arran Crighton, 3rd Cameron Taylor 
Junior Yamaha:
1st Michael Scott, 2nd Jonathan Buxeda, 3rd Josh Ritchie 
Senior Yamaha Light:
1st David Clements, 2nd Arthur Gabb, 3rd Warren Baier
Senior Yamaha Heavy:
1st Darren Aisable, 2nd Adam Davis, 3rd Michael Smith 
Rotax Max Light:
1st Brock Timperley, 2nd Trevor Waldmeyer, 3rd Shaun Curran 
Rotax Max Heavy:
1st David Waldmeyer, 2nd Roger Edwards, 3rd Derek Tunnicliffe 
Club Sport 120 (Raket):
1st Chris Everitt, 2nd Steve Carter, 3rd Bruce Miller 

Whangarei Roofing & Bricks Summer Slam 2012

 
Syndicate Signs Unrated Cadets:
1st Dylan Grant, 2nd Luke Clements, 3rd Conrad Knight
Karting Plus Cadets:
1st Joseph Terry, 2nd Hayden Knight, 3rd Ashton Grant 
Whangarei Engineering Junior 100cc Yamaha:
1st Thomas McLean 
Whangarei Chainsaw & Mower Services Formula Junior:
1st James Witters, 2nd Oscar Drummond 
Xf Net Junior Clubsport 120:
1st Tyler Tunnicliffe, 2nd Joshua Gregory 
Krystal Clear Car Painters 100 cc Yamaha Light:
1st David Clements, 2nd Martin Gleeson, 3rd Heather Comer 
Wards Music Works 100 cc Yamaha Heavy:
1st Adam Davis, 2nd Jade Field, 3rd Tyrone Hansford 
Jeff Oliver Print Rotax Max Light:
1st Warren Baier, 2nd Brendon White 
100% Barrells Rotax Max Heavy:
1st Ricky Lang, 2nd Dwane Smith, 3rd Dean Oliver
Resene Colorshops Senior Clubsport 120:
1st Richard Macey, 2nd Steve Carter, 3rd Keith Rawlinson 

 



Summer Slam 2011

 

 
KartSport Whangarei Un-Rated Cadets:
1st Josh Crighton 2nd Todd Hughes 3rd Grace Terry
Dev's Karts Cadets:
1st Liam Lawson, 2nd Kyle Davison, 3rd Joseph Terry 
Barrells 100% Junior Restricted 100cc Yamaha:
1st Breyton Davison (Akl), 2nd Ben Wright (Whg) 
Wards Music Junior 100cc Yamaha:
1st Thomas McLean (Whg),2nd Mitch Sanders (EBoP),3rd Megan Dalbeth (Whg) 
Formula Junior:
James Witters (Akl) 
Kiwi Karts Clubsport 120 Junior:
1st Cassandra Carter (Whg), 2nd Tyler Tunnicliffe (Whg),3rd Sophie Goodson (EBoP) 
Karting Plus 125cc Rotax Max Light:
1st Shaun Curran (Akl), 2nd Warren Baier (Whg), 3rd Brendon White (Whg) 
Westech Automotive 125cc Rotax Max Heavy:
1st Derek Tunnicliffe (Whg), 2nd Michael Smith (Whg), 3rd Ricky Lang (EBoP) 
Conex Ltd 100cc Yamaha Light:
1st Charles Hoare (Whg), 2nd David Clements (Whg), 3rd Martin Gleeson (Whg)
Machinery Doc 100cc Yamaha Heavy:
1st Adam Davis (Akl), 2nd Garry Cullum (Akl), 3rd Matt Turner (Whg)
Kiwi Karts Clubsport 120 Senior:
1st Charles Hoare (Whg), 2nd Graham Knight (EBoP), 3rd Richard Macey (Whg)

A BIG THANK YOU TO OUR AWESOME SPONSORS